Захворювання серця — фібриляція передсердь
Фібриляція передсердь (ФП) — це різновид аритмії, яка означає, що серце б’ється нерівномірно. Це спричинено спотворенням електричних сигналів, які контролюють стабільний ритм серця, який ми знаємо як «серцебиття». ФП є найпоширенішою аритмією з тих, що тривають більше кількох секунд. Загалом ФП вражає приблизно двох із кожні 100 людей. Це рідко зустрічається у людей віком до 50 років (менше 1 відсотка), але часто у людей старше 75 років (уражаються близько 10 відсотків людей цієї вікової категорії). Симптоми не завжди очевидні, але можуть включати серцебиття або тріпотливе серцебиття, нерегулярне серцебиття, біль у грудях, запаморочення та непритомність. Лікування є важливим, навіть якщо ФП не проявляється жодними симптомами.
ФП – це проблема з кардіостимулятором серця
У нормі електрична система серця змушує його камери скорочуватися і розслаблятися, дотримуючись рівномірного ритму. Електричні повідомлення надсилаються з двох верхніх камер серця (передсердь) у ділянку, відому як синусовий вузол («кардіостимулятор» серця). Це викликає скорочення передсердь. Потім ці електричні сигнали переходять від синусового вузла до іншої області серця, яка називається атріовентрикулярним вузлом, і викликають скорочення двох нижніх камер (шлуночків). При ФП проблема з синусовим вузлом спричиняє посмикування або «тремтіння» передсердь, а не скорочення. Це спотворює електричні повідомлення, що надсилаються до атріовентрикулярного вузла, і призводить до швидкого та нерегулярного скорочення шлуночків.
Які симптоми фібриляції передсердь (ФП)?
Фібриляція передсердь часто не має явних симптомів і може залишатися непоміченою протягом тривалого часу. Якщо виникають симптоми, вони можуть включати:
- відчуття «тремтіння» серцебиття (серцебиття)
- нерегулярне серцебиття (виявляється шляхом перевірки пульсу)
- стенокардія (біль у грудях)
- загальне нездужання
- запаморочення
- нездатність переносити фізичні навантаження
- непритомні стани.
Типи ФП
Три основні типи AF:
- одноразовий – серце має одиничний епізод нерегулярного биття (це іноді пов’язано з надмірним споживанням алкоголю).
- періодично – серце схильне повторювати епізоди нерегулярного биття протягом коротких періодів часу. Це відоме як «пароксизмальна ФП».
- постійний — серце б’ється нерівномірно весь час. Це відоме як «постійна ФП», «стійка ФП» або «хронічна ФП».
Інсульт є можливим ускладненням ФП
Більш стійкі типи ФП пов’язані з підвищеним ризиком інсульту. Інсульт може виникнути, коли артерія в головному мозку блокується тромбом (емболом). Люди з ФП піддаються підвищеному ризику інсульту, оскільки нерівномірне серцебиття передсердь схильне до утворення тромбів. Неповне скорочення передсердь дозволяє крові накопичуватися, застоюватися і застигати в згусток.
Згусток крові може звільнитися від передсердь і циркулювати в крові, поки не досягне кровоносної судини в мозку. Без лікування ризик інсульту досить високий. Інші фактори ризику (такі як діабет, гіпертонія чи попередній інсульт) додатково збільшують ризик інсульту у людей з ФП.
Ризик серцевих проблем, таких як серцевий напад і особливо серцева недостатність, також підвищується у людей з ФП.
Причини ФП
ФП зазвичай викликається іншою хронічною хворобою або подією, яка дратує серце. Деякі з відомих причин ФП включають:
- хронічний високий кров’яний тиск (гіпертонія)
- хвороби серцевих клапанів, які перешкоджають напрямку кровотоку в серці
- серцева недостатність (коли скорочення або розслаблення серця порушується)
- гіперфункція щитовидної залози (гіпертиреоз)
- операції на грудній клітці
- травма грудної клітини
- надмірне споживання «соціальних» наркотиків, таких як алкоголь
- певні прописані препарати
- певні захворювання, такі як пневмонія
- ожиріння
- відсутність фізичних вправ
- екстремальні вправи
- апное уві сні.
Іноді неможливо знайти єдину причину. Виникнення ФП зростає з віком (і, отже, старінням серця), навіть без вищевказаних факторів ризику.
Діагностика ФП
Тести, які використовуються для діагностики ФП, можуть включати:
- медичний огляд
- медична історія
- використання холтерівського монітора – це портативний прилад, який може реєструвати електричну активність серця протягом тривалого часу (наприклад, 24 години)
- електрокардіограма (графік електричної активності серця)
- ехокардіограма (спеціальне УЗД серця)
- аналізи крові.
Лікування ФП
Лікування ФП включає:
- препарати для зниження ризику інсульту
- препарати для нормалізації серцевого ритму
- препарати для уповільнення серцевого ритму
- електрошокова терапія серця (електрична кардіоверсія).
Ліки для зниження ризику інсульту
За посиланням ви можете купити Брилінта в Україні — Брилінта 90 ціна
Детальна інформація про Брилінту — Брилінта 90
Застосування антикоагулянтів (розріджувачів крові) є найважливішим аспектом лікування ФП. Ці ліки значно знижують ризик інсульту в людей з ФП і є єдиними методами лікування, які, як було показано, запобігають серйозним захворюванням і продовжують життя.
Термін «розріджувачі крові» часто використовується для ліків, включаючи аспірин і клопідогрель, але ці препарати абсолютно неефективні для зниження ризику інсульту при ФП, і їх не слід призначати лише з цієї причини.
Ефективними антикоагулянтами для лікування ФП є варфарин і нові варфариноподібні препарати під назвою NOACS (нові пероральні антикоагулянти). До них відносяться дабігатран, апіксабан і ривароксабан. Існує невелика різниця між цими препаратами з точки зору ефективності, і невеликі відмінності в кожному з них можна обговорити з вашим лікарем.
Застосування всіх антикоагулянтів супроводжується ризиком кровотечі (включаючи дуже серйозну). Отже, ці ліки можуть викликати інсульти, а також запобігати їм, хоча переваги найчастіше переважають ризики.
Необхідно приділити особливу увагу рішенню щодо того, чи переваги антикоагулянтів переважають ризики. Фактори можуть бути використані для оцінки ризику інсульту, включаючи попередній інсульт, серцеву недостатність, високий кров’яний тиск, вік, стать, діабет і судинні захворювання.
Препарати для нормалізації серцевого ритму
Ліки для нормалізації серцевого ритму включають «антиаритмічні» засоби, такі як соталол, флекаїнід і аміодарон. Їх можна застосовувати у вигляді ін’єкцій або таблеток. Оскільки деякі ліки можуть викликати токсичність (отруєння), можуть знадобитися регулярні аналізи для перевірки функції печінки та щитовидної залози.
Препарати для уповільнення серцевого ритму
Ліки для уповільнення серцевого ритму включають бета-блокатори (такі як атенолол і метопролол, серед інших), деякі блокатори кальцієвих каналів (дилтіазем і верапаміл) і дигоксин.
Електрошокова терапія серця (електрична кардіоверсія)
Розряд електричним струмом грудної клітки, який проводиться під загальною анестезією, допомагає «перезавантажити» електричну систему серця. Однак для нормального серцебиття може знадобитися тривале лікування.
Хірургія ФП
Більшість людей з ФП реагують на нехірургічні форми лікування. Однак важкі випадки ФП, які не реагують на лікування або терапію електричним струмом, можуть потребувати хірургічного лікування. Опції включають:
- катетерна абляція – під час цієї процедури кардіолог спочатку робить розріз у верхній частині стегна або в паху. Тонку трубку (катетер) вставляють у головну кровоносну судину і просувають, доки вона не досягне серця. Кінчик катетера оснащений електродом. Після встановлення електрод активується. Радіочастотні хвилі руйнують невелику ділянку тканини серця, відповідальну за виникнення ФП.
- операція лабіринту – це подібна процедура до катетерної абляції, але створює «лабіринт» маленьких шрамів, які «ловлять» джерело фібриляції передсердь і дозволяють синусовому вузлу взяти під контроль. Найчастіше ця процедура виконується в рамках кардіохірургічних операцій, які виконуються з інших причин.
Зміни способу життя з ФП (фібриляція передсердь)
Як описано вище, ФП тісно пов’язана з гіпертензією (високим кров’яним тиском), сидячою поведінкою та ожирінням. Зміни способу життя можуть допомогти запобігти ФП і впоратися з нею, а також зменшити ризик подальших захворювань.
Ваш лікар може порадити вам:
- вжити заходів для контролю високого артеріального тиску
- втратити вагу
- зменшити споживання алкоголю
- регулярно займатися спортом
- прагнуть найкраще контролювати діабет
- кинути палити.